دمای مناسب سالمندان

درمان و پیشگیری( قسمت دوم)

سالمندان

درمان و پیشگیری

انتقال بیمار به یک مکان خنک و سایه،دادن مایعات به بیمار برای جبران کم آبی بدن. برای جبران نمک بدن نیز باید اندکی نمک (به نسبت یک قاشق چای خوری نمک در یک لیتر آب) به آب اضافه کرد، لباسهای فرد گرمازده را در آورده و یک ملحفه مرطوب دور بدن وی بپیچید و یا توسط باد بزن مصدوم را باد بزنید.

دمانس و یا زوال عقل( Dementia)

دمانس مجموعه ای از علائم است که بر رفتار ، تفکر و توانایی افراد در برقراری ارتباط و انجام کارهای روزمره تأثیر می گذارد. بعضی اوقات افراد مبتلا به زوال عقل می توانند دچار اضطراب یا پریشانی شوند که این امر می تواند برای سایر افراد اطراف خود آزار دهنده باشد. این اغلب بدون دلیل روشن اتفاق می افتد. این یک مسئله بزرگ برای بخش مراقبت از سالمندان است زیرا تقریبا نیمی از کل افراد در مراکز مراقبت از سالمند دچار زوال عقل هستند و قادر به تشخیص شرایط دمایی اطراف خود نیستند و به همین دلیل نگهداری از آنها را دچار مشکل و بحران شدید می کند.

به عنوان مثال کشور استرالیا در حالی که قوانین فعلی حاکم بر  مراکز مراقبت از سالخوردگان در این کشور ، به لزوم تأمین “دمای داخلی و تهویه مطبوع” اشاره می کند ، هیچ مرجع خاصی در مورد اینکه محدوده دما به چه راحتی در نظر گرفته نمی شود ، اشاره دارد. ما به این نتیجه رسیدیم که آیا این مسئله باید برطرف شود و آیا بین ساکنین ساکن مبتلا به زوال عقل و دمای داخلی که در معرض آن قرار دارند ، رابطه ای بین آشفتگی وجود دارد یا خیر.

سالمندان

در یک مرکز مراقبت از سالمندان در استرالیا بررسی های زیر انجام شد در مرحله اول ما شبکه ای از سنسورها را در شش مرکز مراقبت از سالخوردگان برای نظارت بر شرایط محیطی داخلی ، مانند دمای هوا ، رطوبت ، سرعت هوا و سر و صدا تنظیم کردیم.

سپس با همکاری کارکنان مراقبت از یک مرکز خاص، فراوانی و شدت طیف وسیعی از رفتارهای آشفته را ارزیابی کرد. مهمترین یافته این تحقیق این بود که فراوانی و شدت رفتارهای آشفته ساکنین مبتلا به زوال عقل هنگام افزایش دما افزایش یافته است. رابطه مستقیم بین میزان تحریک و قرار گرفتن در معرض دمای خارج از منطقه آسایش آنها بین 20 درجه سانتیگراد و 26 درجه سانتیگراد مشاهده شد.

به طور کلی ، داده های جمع آوری شده از صدها سنسور دما در کلیه امکانات مطالعه موردی ما در طی یک دوره یک ساله نشان می دهد که زیر 19 درجه سانتیگراد در زمستان و بیش از 30 درجه سانتیگراد در تابستان برای افراد نا خوشایند است. این امر به بسیاری از عوامل مختلف از جمله طراحی حرارتی ضعیف ساختمانها و کنترل نامناسب سیستمهای گرمایشی و سرمایشی نسبت داده می شود و شواهد حاکی از آن است که با حفظ دمای مناسب ، علائم رفتاری و روانی زوال عقل کاهش می یابد.

سالمندان

در نهایت به این نتیجه می­رسیم که میزان دمای لازم برای نگهداری سالمندان در فصول سرد حدود 37 درجه سانتی گراد است و افت دما به میزان کمتر از 35 درجه سانتی گراد برای آنها خطرناک می باشد و میزان رطوبت هوا حدودا کمتر از 60 درصد مقدار رطوبت ایده ال در این فصول است.

این شرایط در فصول گرم تغییر خواهد کرد یعنی میزان دما نباید از 38 ویا 39 درجه سانتی گراد بالاتر رودکه میزان بحرانی و خطرناکی هست و حدود استاندارد آن تقریبا بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد است و میزان رطوبت در این فصول حدودا 50 درصد، ناگفته نماند که این مقادیر به صورت مطلق نیست و باید حدود آن بسته به ذات بدنی سالمندان تغییر کند و عدم رعایت آن باعث بیماری و حتی مرگ شده و یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه استفاده از ترموهیدرومترهاست بخصوص ترموهیدرومترهایی که دارایی سیستم هشدار دهنده یا آلارم هستند که به سالمندان به وِیژه آن دسته از سالمندانی که مبتلا به زوال عقل و بیماری های حرکتی هست کمک بسزایی از طریق اعلام دمای بحرانی می کند.

نوشته های مشابه